Kam vyrážejí moderní cestovatelé a kde se bere jejich kuráž

Neznají hranice, dokážou se oprostit od rodné hroudy a vkročit do světa tak, jak to před nimi udělalo jen pár lidí. Většinou jim všichni říkali, že to nejde. Že je to nebezpečné, nemožné, šílené. Ale oni si přesto dokázali sehnat prostředky, zorganizovat svou skromnou expedici a odjet. A hlavně se zase v pořádku vrátit. O kom je vůbec řeč? O objevitelích a cestovatelích dnešní doby.

 

Moderní cestovatelé

Bláznům patří svět

V dnešní době je na světě už jen málo míst, kam lidská noha ještě nevkročila. Zato jsou ale způsoby, které ještě nikdo nezkusil. Nebo by je dneska už raději vynechal. Tak třeba, vzali byste starého trabanta a jeli s ním napříč Afrikou? Jeli byste jako drobná slečna na motorce do Kyrgyzstánu? Šli byste pěšky až do Jeruzaléma? Tihle lidé ano. Možná si říkáte, kde berou odvahu, čas a finance.

Těžko říct, co za těmito, na první pohled šílenými, nápady stojí. Možná to je touha pokusit se vymanit ze stereotypu, potřeba vidět svět jinýma očima a dokázat, že ani moderní Evropan nemusí jen sedět doma a platit účty. Každopádně tihle moderní cestovatelé to dokázali. Na svých přednáškách pak inspirují další a další lidi k nezapomenutelným cestám po světě. Každý z nás přeci chce na něco vzpomínat.

Jste v duši také dobrodruhem? Nebo prostě rádi cestujete po světě? Do své stírací mapy světa si můžete zaznamenat své úspěchy.

Bez peněz do světa nelez? To ani náhodou!

Kde na to všechno ale vzít a nekrást? Hodně lidí se pozastavuje nad tím, kde je možné vzít finance na nákladnou cestu do Austrálie, Afriky nebo Asie. Vždyť většina z nás by na to musela šetřit celý život, a i tak by to vyšlo jen tak tak. Ve velké míře svým oblíbeným cestovatelům přispívají na cesty zájemci a fanoušci přes takzvaný crowd-funding. Na Startovači naleznete mnoho projektů, které můžete podpořit. Mnoho lidí si takto už splnilo svůj sen.

Například Dominika Gawliczková, která je pokládána za nejznámější současnou českou cestovatelku, projela na malých motorkách 18 zemí Evropy, dojela do Kyrgyzstánu až k hranicím Číny a společně s výpravou žlutých trabantů se dostala až do Austrálie a Indonésie. A nyní chce o tom vydat knihu a má naplánovanou cestu do Střední Asie. Z původních požadovaných 60 000 Kč má Dominika momentálně splněno již 497 %. Takovou podporu by leckdo nečekal.

Stírací mapy

Když to nejde, zkusíme to

Který milovník cestování by neznal žluté trabanty Egu a Babu a jejich správně střelenou posádku? Vše začalo tím, že „náčelníkovi", Danu Přibáňovi, kdosi řekl, že jet do světa s trabantem nejde. A Dan, který je zosobněnou tvrdohlavostí, to dokázal. Dnes už byli na většině kontinentů světa a přesvědčili mnoho lidí, že svět není tak hrozný, jak se někdy říká. A že hranice jsou od toho, aby se překonávaly.

Trabanti se svým konvojem už projeli Hedvábnou stezku, Afriku, Jižní Ameriku a Tichomoří. Za to, že jim lidé poskytli potřebné finance, se žlutá expedice předvedla se skvělými materiály z cest. Mohli jsme shlédnout filmy, seriál, jít na přednášky a v neposlední řadě vidět nádherné fotografie. Projekt Transtrabant získal na Startovači dokonce 563 % původní požadované částky.

Plány pěkně pohromadě

Možná i vy sníte o tom, že procestujete svět. Nebo už teď máte obuté toulavé boty a musíte každou chvíli někam vyrazit. Jako dnes již známý poutník Ladislav Zibura, který v roce 2014 ušel pěšky 1400 km až do Jeruzaléma. Věříme, že se v tom velkém světě neztratíte. Užijte si své cestování naplno a zaznamenejte si vše do své stírací mapy. Začít můžete třeba Evropou. Zaznamenáte si do ní, kam máte namířeno a projeté státy si setřete do veselých barev.