CouchSurfing spojuje svět. Poradíme vám, jak na něj

CouchSurfing není pouze bránou do světa levného cestování. Poznáte díky němu autentický život dané země, nové lidi a navštívíte místa, která nejsou plná turistů. Jak to vlastně ale funguje, na co si dát pozor a čemu se vyhnout? To vám s radostí prozradíme.

Levné cestování hýbe světem. Lidé přišli na to, že k cestování nemusejí využívat pouze drahé a obligátní cestovní kanceláře a ubytovávat se v turistických destinacích. Cestovat dnes může snad každý. Musí na to jen mít správnou povahu, notnou dávku kuráže a schopnost se ve velkém světě neztratit. A tak přichází na řadu CouchSurfing

coachsur.png

CouchSurfing aneb ubytování na gauči

Už od roku 2003 mohou lidé po celém světě využívat služeb sociální sítě, která zprostředkovává bezplatné ubytování. Nejde jen o to, že se někde bezplatně vyspíte. Jde o důvěru, sdílení kultury a poznávání. Pokud má hostitel čas a je sdílný, provede vás městem, ukáže vám, kde se dobře najíst a poví vám o své zemi to, co vás zajímá nebo vám doporučí, kam jít a nejít. Jako bonus k levnému cestování získáte přátele, nové kontakty a zkušenosti.

Co je potřeba u tohoto typu ubytování zvážit? Určitě to je váš osobní prostor, odvaha do toho jít a vaše schopnost přizpůsobit se změnám. Může se stát, že vás na poslední chvíli hostitel odmítne, že vám neodpoví nebo také, že nebudete jediní ubytovaní. Od couchsurfařů se rovněž tak nějak očekává, že s sebou také přinesou informace o své kultuře, například, že uvaří večeři, budou si chtít povídat a trávit nějaký ten čas se svým hostitelem. Samozřejmě je vše na domluvě. Záleží také na povaze toho, ke komu se na pár dní nastěhujete. V tom je však to kouzlo.

Jak se do toho vrhnout

Rozhodli jste se, že do toho chcete jít? Na oficiálním webu CouchSurfingu si založte profil a vyplňte informace o sobě. Tomu věnujte obzvlášť velkou pozornost, protože hostitelé si své hosty vybírají právě na základě vyplněného profilu. Dejte sem své fotky, napište životní cíle, co vás baví, zkušenosti, vyplňte jazyky, kterými mluvíte, a napište, co můžete svému hostiteli přinést. Přeci jen jste pro něj také cizí člověk, kterého si pouští k sobě domů. Musíte mu být sympatičtí, musíte jej něčím zaujmout.

Profil můžete nechat verifikovat pomocí několika kroků. A pak hurá na výběr lokality a člověka, který se stane vaším hostitelem. To může chvíli trvat. Buďte dostatečně trpěliví a pošlete víc žádostí. Zejména v žádaných místech se dveře s návštěvníky netrhnou, a tak je třeba poslat opravdu víc e-mailů. Zkušenosti hostitelů v turistických lokalitách jsou takové, že jim přichází i 10 e-mailů denně. A musíte uznat, že se snad nikdo nechce stát hotelem zadarmo na plný úvazek. Poté, co najdete člověka, se kterým si „sednete“, můžete si s ním chvíli dopisovat. Poznáte, co máte společného a zda si budete mít co říct.

Couchsurfingové cestování vám přinese opravdu mnoho nových zážitků. Ve své stírací mapě světa si zaznamenáte své zkušenosti i to, kam se podíváte příště.

Vyberte si dobrého hostitele

Určitě se podívejte na reference předchozích ubytovaných cestovatelů. Nepojedete přeci k někomu, kdo má v profilu komentáře typu „spalo nás 10 v jedné místnosti“ nebo „vůbec se mi neozval a nechal mě spát pod mostem“. Tedy samozřejmě, pokud vám takové dobrodružství nevyhovuje. Člověk, u kterého budete bydlet, by vám měl být sympatický, měl by mít podobné zájmy jako vy. Musí také bydlet v lokalitě, kterou toužíte poznávat.

Základem vašeho úspěchu je nejen váš profil, ale také sympatická žádost. Nemyslete si, že pokud si z cizího bytu budete chtít udělat jen hotel, a suše napíšete, kdy se ráčíte dostavit, že vás hostitel přijme s otevřenou náručí. Napište, co od ubytování očekáváte, proč si vybíráte právě jeho, co chcete vidět, jak dlouho by se vám hodilo zůstat a představte sebe i svého spolucestujícího. Odpovědi na žádosti se vám jen pohrnou.

Výhody a nevýhody

Abychom tento typ ubytování jen nevychvalovali, přinášíme seznam plusů a mínusů. Jsou to opravdové zážitky cestovatelů-couchsurfařů, se kterými je třeba počítat. Zaběhlí couchsurfeři mají na kontě mnoho zkušeností, o které se na svých blozích a oficiální sociální síti dělí s ostatními. Důležité je si uvědomit, že každý má jiné hranice a osobní prostor. Nemusí vám vyhovovat každovečerní konverzace, společné večeře nebo sdílení místnosti. Na všem se ale jde dohodnout.

+ Poznáte nové skvělé lidi
+ Kulturu země máte jako na dlani
+ Jde o levný způsob cestování
+ Dostanete se tam, kam běžný turista nevkročí
+ Uvidíte, jak lidé v dané zemi opravdu žijí
+ Získáte nové komunikační zkušenosti
- Výběr hostitele si žádá čas a trpělivost
- Hostitel na vás musí mít čas v době vaší dovolené
- Někteří si stěžují na nedostatek soukromí
- Neexistuje záruka (krom referencí), že hostitel bude zcela spolehlivý

Pár rad na závěr

Prostě, na CouchSurfing musí mít člověk správnou povahu. Je pro otevřené a přátelské lidi. Pokud jste se jej rozhodli vyzkoušet, přejeme vám jen pozitivní zkušenosti a co nejvíce skvělých zážitků. Zkuste si předem stanovit pravidla, sežeňte sympatického hostitele a chvíli si s ním dopisujte, než se k němu vydáte. Přivézt můžete i dárek, který je však potřeba zvážit dobře (například, pokud pojedete k muslimskému hostiteli, zapomeňte na alkohol). Vaše nové zážitky si zaznamenejte do své stírací mapy světa. Budete nadšení, že máte na očích, kde jste už byli a kam se chystáte příště.