Jak si co nejvíc užít cestování s dětmi

Cestování s dětmi navozuje mnoha rodičům žaludeční nevolnosti a při pomyšlení na několikahodinovou cestu letadlem s malým pytlem blech jim vstávají vlasy na hlavě. Přitom mnozí létají s malými dětmi až na druhý konec světa nebo berou miminka do pralesa.

 

Dovolená s dětmi

Proč vlastně cestovat s dětmi? Někdo by si mohl myslet, že z toho stejně nic nemají a že si stejně nebudou nic pamatovat. Rodiče, kteří mají cestování rádi, se však s takovým názorem rozhodně smířit nehodlají. Chtějí s nimi sdílet své zájmy a objevovat společně svět. Společně se můžete těšit již při plánování, sledovat západy slunce nad mořem a zapisovat si své zážitky do cestovního deníčku, který vás potěší i po mnoha letech.

Pokud jste nováčkem, co se cestování s dětmi týče, připravte se na to, že ne všechno se dá perfektně naplánovat a zorganizovat. Na druhou stranu se s každým výletem a dovolenou poučíte a příští bude o to lepší. Omezením při cestování s malým dítětem je jen jeho i váš zdravotní stav, určité destinace a respektování toho, že cestování s dětmi je prostě trochu jiné.

Od kolika let s dětmi cestovat?

Dalo by se říci, že neexistuje žádná věková hranice, kdy je vhodné s dítětem začít jezdit na dovolenou. Jen musí být matka i dítě zdravotně v pořádku. Každé dítě je jiné, má jiný režim, což platí i o rodičích, z nichž každý má jinou náturu a trpělivost. Někdo tvrdí, že cestování s dětmi do dvou let je zbytečný risk a někdo bere na dovolenou i tříměsíční miminko. Při rozhodování, zda jet, nebo nejet, se řiďte vlastním rozumem a potřebami svého dítěte. Miminka jsou snadnější na přepravu, u batolat je potřeba se připravit na klasickou tvrdohlavost, předškoláci mají hodně energie a puberťáci jsou ze všeho znudění.

Je prostě potřeba počítat s tím, že máte s sebou prcka, který je na vás závislý, je v cizím prostředí a vyžaduje vaši pozornost. Děti mohou v cizích zemích reagovat úplně jinak, než jak jste zvyklí z domova. Také toho samozřejmě méně uťapou, a podle toho je potřeba vybírat, kam se pojede. Praktickým tipem je brát místo kočárku krosnu na nošení dítěte, protože s tou se vám bude lépe manipulovat.

Cestování s dětmi

Tipy na dlouhou cestu

Dlouhý let v prostoru auta nebo letadla může být stresující pro děti, vás i vaše spolucestující. Dobré je předem naplánovat čas a zábavu v letadle i na letišti nebo v autě. Doporučují se hry, správné jídlo, písničky, omalovánky, knížky... cokoliv, co vaše dítko zabaví. Hlavní je, aby byli v klidu rodiče, neboť dítě vycítí jejich nervozitu.

Pamatujte, že na dovolenou si jezdíte odpočinout a neměla by se proměnit ve vaši noční můru, při které budete celou dobu v nervu. U nejmenších dětí je nejspíš nejdůležitější mít správně zabalené příruční zavazadlo. Neřekli byste, kolikrát vám vaše vlastní náhradní oblečení, zásoba igelitových pytlíků nebo ponožky navíc zachrání náladu.

Těšte se společně na cestu

Děti již předem na cestu připravte, těšte se s nimi, vyprávějte jim, co tam uvidí a jak bude cesta probíhat. Není totiž nic horšího, než prcek vytržený ze svého prostředí bez varování. Již před dovolenou si můžete zakreslit své plány do stírací mapy a ukázat vašemu dítěti, do které části světa pojedete. A kam s dětmi raději nejezdit? Rozhodování o tom, jestli vzít dítě na exotickou dovolenou, nebo někam do hor, je vcelku individuální. Také jsou určité destinace, které je kvůli hygieně a místnímu ruchu raději lepší vynechat a vrátit se sem až za několik let, například Indie.

Cestování s dětmi není jen o vzpomínkách. Díky cestování vaše dítě pozná svět, bude mít cit pro cizí kultury a značně se jim otevřou obzory. Jsou to pro něj zkušenosti, které ocení klidně až v dospělosti. Pokud budete při cestování v pohodě vy, nejspíš bude v klidu i váš malý poklad. Však vy sami nejlépe víte, jak ho zabavit a co na něj platí.