Cestování do USA – co by vás mohlo zajímat

Chystáte se do USA a snažíte se pochytit co nejvíce rad a tipů na cestu? Posbírali jsme nejužitečnější zkušenosti otřelých cestovatelů po Státech a připravili jsme pro vás přehled, který by vám mohl pomoci.

Cestování do USA

Potřebuju vízum...?

Pokud neplánujete cestu na víc než 90 dní, vízum nebudete potřebovat. Díky Visa Waiver Programu může občan ČR s elektronickou registrací v systému ESTA pobývat na území Spojených států za účelem obchodní cesty nebo turistky po dobu maximálně 90 dnů bez víza. Doporučuje se zároveň mít zakoupenou zpáteční letenku, která prokáže, že USA opravdu do 90 dnů opustíte. Na imigračním pohovoru se vám bude hodit.

Podmínky pro bezvízový styk - ESTA

  • Cesta kratší než 90 dní za služebními, turistickými nebo tranzitními účely
  • Biometrický pas - pokud je váš cestovní pas vydaný po 1. 9. 2006, jde automaticky o pas s biometrickými údaji
  • Cestující je občanem nebo příslušníkem země, která se účastní bezvízového programu a vydala jeho cestovní pas

Imigrační pohovor - je třeba se bát?

Pamatujte, že samotné obdržení souhlasu s cestou do USA získaným prostřednictvím elektronického systému ESTA ještě není zárukou, že vás na území USA pustí. O tom rozhoduje vždy příslušný pracovník Úřadu celní a hraniční ochrany USA v místě vstupu do Spojených států. Mnohým cestovatelům se při pomyšlení na to, že je někdo bude vyslýchat, podlamují kolena. Drtivá většina Čechů ale projde bez větších problémů.

Po příletu do USA si předpřipravte odpovědi na otázky imigračního úředníka. Většinou se ptají na to, jak dlouho se zdržíte, kdo vám balil zavazadla, za kým jedete, kolik máte u sebe peněz, jak budete cestovat a kde budete bydlet. Klidně si je napište na papír, pokud si nejste v angličtině jistí. Mějte vytištěné rezervace z hotelů, autopůjčoven, zpáteční letenku a další doklady. Vyplnit také musíte formulář o celní deklaraci USA. Při samotné kontrole nebuďte nervózní a snažte se nevyčnívat, nevypadat znuděně, prostě zkuste zapadnout do davu. Mnohdy si imigrační úředník vezme jen vaše otisky, snímek očí a pustí vás dál.

Tipy a triky

  • Čím vUSA platit? Dobré je mít po ruce platební kartu i hotovost. Ne všude je totiž možné karty použít, hlavně vmalých obchodech, národních parcích nebo na čerpacích stanicích. Vyhnete se i nepříjemnostem, když selže technika.
  • Určitě nezapomeňte na cestovní pojištění. Zdravotní péče vUSA by vás totiž jinak vyšla hodně, hodně draho. Dobré je pojistit si i zavazadla, ve kterých si vezete laptop nebo foťák.
  • Stáhněte si navigaci do chytrého telefonu. Třeba Sygic vám ukáže obchod, turistická místa, poštu a podobně. Mějte u sebe ale i papírovou mapu, abyste se v tom velkém světě neztratili.
  • Kolik stojí jídlo vUSA? Zkušení říkají, že se dá vyjít i s10 USD na den. Nejdražší je maso a pak sýry. Když se dokážete obejít bez toho a dáte si mléko, vejce, toustový chléb a podobně, měli byste se vejít.
  • Šikovná věcička je cestovní adaptér do americké zásuvky. Pořídíte ho u nás i přímo vAmerice, kdyby se vám nechtěl tahat. Hodit se vám bude i nabíječka do auta, pokud máte naplánovaný road trip.
  • Mějte napsaná důležitá čísla, nejlépe na papírku přímo u sebe. Na velvyslanectví, domů, na autopůjčovnu, hotel, záchranné složky a podobně.
  • Do stírací mapy světa si zaznamenávejte své cestovatelské úspěchy a plánujte cestu. Velké státy jsou rozdělené na regiony, a tak je můžete objevovat postupně.

 

Kde se ubytovat

Ve Státech se dá bydlet v hotelech, v hostelech, ve stanech, pod širákem, přes couchsurfing... ubytování seženete prakticky kdykoliv a kdekoliv. Jen v dobách amerických státních svátků a v turistických lokalitách je lepší udělat si rezervaci dopředu. Pamatujte, že spaní v autech je například v národních parcích zakázané, takže na to opatrně.

Cestování do USA

Road trip, vzduchem, nebo po železnici...?

Letadlem - Cestování přes Státy je letadlem nejrychlejším a někdy i nejlevnějším způsobem dopravy.  Letět několik hodin je bezesporu výhodnější, než se trmácet autobusem klidně i několik dní. Ceny často závisí na štěstí, jak se vám povedou ulovit.

Autobusem - Autobusy sice nejsou úplně nejpohodlnější, ale zato jsou určitě nejlevnější na středně dlouhé vzdálenosti. Jezdí také poměrně často a rezervováním jízdenky navíc ušetříte nějaký ten dolárek. Linky mají několik provozovatelů a seženete i poznávací zájezdy. Je pak na vás si propočítat, co se vám vyplatí víc. Zda si půjčit auto a jít do toho sami, nebo se usadit do autobusu a nechat se odvézt, kam chcete.

Autem - Ježdění autem po Americe není vlastně nic těžkého. Pro českého řidiče je prý vlastně šok, jak bezpečně Američané jezdí. Půjčovny aut jsou v USA snad na každém rohu a jejich provozovatelé jsou na turisty zvyklí a těší se na ně. Někdy až moc. Auto si můžete rezervovat předem. Při příjezdu je možné, že se vám prodejce bude snažit prodat lepší model auta, pojištění, příplatky za tamto a ono... možná se vám to vyplatí, a možná se prodejce snaží získat větší provizi. Rozhodnutí je už na vás.

Vlakem - Obecně se cestování vlakem po USA moc nedoporučuje, pokud tedy nejste zrovna milovník železnice. Sítě nejsou příliš husté, jízdenky jsou drahé a ani to není nejrychlejší. Využít můžete časovou jízdenku, která vás vyjde kolem 200 USD na 15-30 dní.

Have a good trip!

Cestování po Spojených státech má nekonečné množství možností a je jen na vás, jak si budete chtít svou dovolenou snů užít. Rozhodně vám přejeme, ať se vám vaše očekávání vyplní, ať se podíváte, kam vás srdce táhne a ať při cestě narazíte jen na příjemné úředníky. A pokud ne, nenechte se odradit a buďte nad věcí. Své zážitky si určitě po příjezdu zaznamenejte do své stírací mapy světa